For One Democratic State
in the whole of Palestine (Israel)

FOR FULL EQUALITY OF NATIVE AND ADOPTIVE PALESTINIANS

FOR One Man, One Vote

Home


Search

 Turkish Articles

 

Boğaziçi’ne bir bakış


Türkler, Ateşkes!


Türkiye anahtardır


Lasse Wilhelmson's Interview to Turkish Newspaper


ŞEYTANİ RESİMLER!


EY OSMANLI GERİ GEL!

Avrasya'da hakimiyet kavgaları vermek yerine Türkler, Slavlar, Araplar (ve küçük komşuları) güçlerini birleştirebilir, Konstantiniye'yi  (İstanbul bu ismin farklı okunuşudur) ortak başkent ve imparatorluk hükümeti payitahtı yapabilir. Konstantiniye bizim Brüksel, New York ve Pekin'e cevabımız olabilir. Yüzyıllar sürmüş hakimiyet kavgaları Avrasya'da nice savaşlar çıkarmış iken, birlik tüm istekleri tatmin edebilir: Ruslar da Türkleri oradan çıkarmadan İstanbul'u başkent edinebilirler; Türkler ise Kırım ya da Taşkent'le komşu olur, Yakutistan'ın uzak elmas madenleri ve Pravoslav Türklerinin diyarları, tek bir Rusla savaşmadan elde edilir. Ortadoğu birkez daha, hep ait olduğu Avrasya'ya dahil edilir; Washington'dan, Londra'dan, Brüksel'den gelecek emirlere boyun eğmez. Çok uzak bir yer olmaktan çıkan Türkiye Bağdat'la Kiev'den, Belgrat ve Kahire'den, Vladivostok ve Ankara'dan gelenlerin buluşma yeri olur.


Santiago’nun Ruhu

Kudüs’ten kitabımın İspanyolca tercümesinin galası için geldim, ama daha çok, adına Irak Savaşı denen, aslında Filistin’e karşı yürütülen savaşın yanlış cephesinden askerlerinizi çektiğiniz için sizi tebrik etmek istiyorum. Ben, bu kitabı oluşturan makalelerde bir yıl önce bunları yazdığımda, bu az sayıda kişinin paylaştığı delice bir fikirdi, çoğunluğun kafasına ise Iraklıları kurtaran bir savaşın haberleri dolduruluyordu; bu Irak’ta demokrasi savaşıydı, teröre karşı savaştı, Saddam’ın kitle imha silahlarını durdurma savaşı, hatta petrol için savaş.


‘Büyük Sultanın Şehri’

Ağır bir kar yağışı Anadolu’nun dağ geçitlerini tıkıyor, yollara Acem halısı kalınlığında bir örtü seriyor, şehrin cami kubbelerini, kiliselerini ve çarşılarını beyaza boyuyor; burası büyük imparatorlukların ezeli şehri. Ben Yeruşalayim-Kudüs’ten, Moskova’dan geçerek buraya geldim; bu iki yerin İkinci Roma ile derin bağları var. Birkaç gün önce Kudüs’ün ürpertici duvarları önünde duruyor ve hala okunan eski yazılara bakıyordum: Şehir Muhteşem Süleyman tarafından tahkim edilmiş, Osmanlının en büyük padişahı.


‘PARAYI AL VE KAÇ’

Seyahat zihninizde ufuklar açar. Güzel Dünyamızı gezmek harika, Fransa’dan Norveç’e, Çin’den Rusya’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya, çeşitliliğinin ve konukseverliğinin zevkini çıkarmak. Ve muhabir mesleği size dünyayı görme şansı veriyor. Ama sonunda insanın ilgisini ilginç bir tesadüf çekiyor. Bu başınıza heryerde gelebilir: Marsilya’da, iç limanda gezerken, ya da Brötanya’da balıkçı kasabası Oriente’de, Guatemala ya da Nikaragua’da, İtalyan moda başkenti Milano’da, Napoli’de ya da Şangay’da, Rusya’nın Beyaz Deniz’deki limanı Arhengelsk’te, ya da Çin’in ortasında, Berlin’de ya da Hamburg’da, Hindikuş Dağları’nın geçitlerinde, Tokyo ya da Bağdat’ta, Manila’da ya da Havana’da.


SUMUD VE AKIŞ 

Filistinliler kendi topraklarına bağlılığı ve yaşamayı seçtikleri toprak parçasını "Sumud" kelimesiyle anlatırlar. İntifada Sumud’un aktif biçimidir. "Sumud Siyonizmin kökleri yokedici gücüne karşı bir tür Direniştir", diyor Emile Habibi; kendisi bir Filistinli komünist ve Hıristiyan Ortodoks yazardır. "O Hayfa’da durdu", yazar mezar taşının üstünde. Yahudiler onun toplumunu köklerinden sökerken o durdu. Bu Sumud’dur.


X Uygarlığı 

Bu konferansın düzenleyicileri bu konuyu konuşmak için daha güzel bir yer bulamazlardı; çünkü Ukrayna uygarlıklar arası bir sınır ülkesidir. İnsanlık tarihinin büyük kişileri burada cesaret ve talihlerini dua ve kılıçla denediler. Vikinglerce kurulan, Slavlarca iskan edilen, Bizans’ça vaftiz edilen kavaklar ve leylaklarla süslü Kiev, “İgor’un Alay Destanı”nın hoşgörülü şehri.


İYİ İNSANLARIN GÜNAHI

Büyük Kültür Devrimi’nin zirve noktasında Çinliler, tabiatı değiştirecek muazzam bir işe koyulma cüreti gösterdiler. Tüm sinekleri imha etmeye karar vermişlerdi. Dayanışma ruhları öylesine güçlüydü ki bunda da başarılı oldular. Bir süre için, bu can sıkıcı yaratıkların olmadığı yaz akşamlarının tadını çıkardılar. Oh ne âlâ; hayat, sinek vızırtısı olmadan harikaydı.


KIZ VE CANAVAR

Korkunç bir ejderha şehre saldırır, onun cesur askerlerini öldürür, ve sakinlerini yutmak için yaklaşır. Son anda genç bir kız canavarın karşısına çıkar. Onun hali, masumiyeti, kırılganlığı, adanmışlığı, doğruya olan imanı ejderhayı durdurur. Canavar, kızın kemerini onun boynuna geçirmesine ses çıkarmaz ve sakince uzaklaşır. Bu Azize Genevieve’in ve diğer güzel ve erdemli ermişlerin hikayesidir; insanlık geleneğinin bir parçası ve birçok güzel fresk ve resmin temasıdır.


SAVAŞ ve BARIŞ

Amerika Birleşik Devletleri'nin iki parti sistemi ölmüştür. Sistem insanların güvenini kaybetmiştir. Seçimlerin sunduğu tercihler hep yanlış tercihler olduğu için giderek az sayıda insan seçim sandığına gitme zahmetine katlanıyor. İki parti isteminin son çanı, Kongre'nin Georgia'dan üyesi Bayan Cynthia McKinney'in Demokrat Parti önseçimlerindeki yenilgisiyle çalmıştır.


Kaybedilen Ateş İmtihanı

Allenby Caddesi’nin rengarenk eğlence yerlerinde, Tel Aviv’in zevkli gecelerinde kalabalık restoranlarda iken bir düş gördüm. Savaş elbiseleri giymiş bir melek bana geldi ve karşımdaki duvara üç kelime yazdı: Mene, Tekel ufarsin. Benim Melekçe-İngilizce sözlüğüm şöyle bir karşılık veriyor: İmtihandan geçtiniz ve kaybettiniz.

 


HOME THE LEFT BIOGRAPHY BOOKS FAQs ARCHIVES REVIEWS LINKS DONATIONS CONTRIBUTORS GUESTBOOK FEEDBACK CONTACT

English Articles Russian Articles Albanian Articles Arabic Articles Bulgarian Articles Czech Articles Danish Articles Dutch Articles French Articles German Articles Greek Articles Hebrew Articles Hungarian Articles Italian Articles Japanese Articles Norwegian Articles Polish Articles Slovak Articles Spanish Articles Swedish Articles Turkish Articles