For One Democratic State
in the whole of Palestine (Israel)

FOR FULL EQUALITY OF NATIVE AND ADOPTIVE PALESTINIANS

FOR One Man, One Vote

Home


Search

Shteti Rus Kundėrpėrgjigjet me tė Njėjtėn Monedhė

 

 

01 Korrik 2015, E mėrkurė

Share on facebookShare on twitterShare on google_plusone_share0

·        

Israel Shamir

 

Media e Lire -

 

“Shteti rus kundėrpėrgjigjet me breshėri, zjarr dhe squfur, mbi tanket amerikane nė kufijė e tij, kundėr sanksioneve tė reja amerikano-europiane. Kjo ndodh sepse shteti rus, imerr gjėrat shumė seriozisht. Presidenti rus Vladimit Putin, duket se po zbaton formulėn e Uilliam Oranzhit: “saevis tranquillus in undis” (jam i qetė nė mes stuhisė). Por stuhia po vėrtitet rreth shtetit rus, sepse tanket amerikane tanimė gjendet nė birigjet e shteteve balltike dheluftanijet amerikane po lundrojnė nė Detin Mesdhe. Kėta lėvizje ushtarake ndodhėn si pasojė e sanksioneve europiane, tė cilat u zgjatėn edhe pėr gjashtė muaj nė harkun kohor kundėr shtetit rus. Pasuritė e shtetit rus nė shtetin francez dhe nė shtetin belg janė sekuestruar, ndėrsa regjimi sirian i Damaskut, ndihet i kėrcėnuar nga kryengritėsit e Ushtrisė sė Lirė Siriane (FSA) tė finacuar nga qeveria amerikane. Shteti grek ka dėshirė qė t’i pėrqafojė politikat ruse, por ka shumė mundėsi qė tė mos guxojė ta hedhė njė hap tė tillė. Shteti i vogėl armen, i fshehur mes shtetit iranian dhe atij turk, sapo ka nėnshkruar marėveshjen e Bashkimit tė Shteteve Euroaziatike, nėn udhėheqjen e shtetit rus. Menjėherė pas nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje, po zvhillohen demonstrata tė fuqishme nė qytetet armene, tė cilat tė rikujtojnė skenat e dhunshme tė Kievit tė vitit 2013. Shteti ukrainas tanimė i shndėrruar nė njė thertore tė madhe, po dėrgon valė tė tėra refugjatėsh drejt shtetit rus. Njė shtet i dobėt ekonomikisht dhe politikisht mund tė bėhet histerik dhe euforik, porpresidenti rus Vladimir Putin dhe shteti rus qėndrojnė tė ftohtė akull.

Tani lėrmėni t’iu tregoj nė anekdotė misisipiane. Njė kriminel i zi dhe njė kriminel i bardhė u dėrguan drejt trikembėshit tė varjes. Krimineli i zi qėndron i qetė dhe pajtohet me fatin e tij, ndėrsa krimineli i bardhė ia kris tė qarit. Kur krimineli i zi e sheh kriminelin e bardhė duke qarė i thotė: “Hesht tani! Mjaft qave!” Ndėrsa krimineli i bardhė i pėrgjigjet: “Ju zezakėt e merrni lehtė varjen, sepse jeni mėsuar qė tė sillen nė kėtė mėnyrė me ju!” Duke u mbėshtetur nė kėtė anekdotė misisipiane, citojmė se edhe shteti rus ėshtė mėsuar qė tė sillen nė kėtė mėnyrė me tė, qė nga epoka e ish Bashkimit Sovietik, madje qė nga epokat me tė mė hershme. Themi se rivaliteti i shtetit amerikan dhe shtetit rus, paraqit ngjashmėri me krahasimin e ish perandorėve romake tė Romės dhe atyre bizantinė tė Konstaninopojės. Pohojmė se nė ditėt e sotme, epokės sė uljes sė tensionit mes shteteve perėndimore dhe atij rus i erdhi fundi. Shtoj se pėr shtetin rus po rinisepoka e Luftės sė Ftohtė. Por tani ka diēka qė nuk shkon, sepse shumica e rusėve parapėlqejė armiqėsinė e perėndimorėve se, sa epokėn e diktaturės sė Leonid Brezhnjevit, Mihail Gorbaēevit ose Boris Jelcinit. Me tė vėrtetė pasojat e Luftės sė Ftohtė dhe ato tė sanksioneve amerikano-europiane, e kanė bėrė punėn e tyre.

 

·         Kėnaqėsitė e pasanikėve rusė, tė cilėt vizitonin plazhet mahnitėse amerikane tė Miamit dhe tė Cōte d’Azurit, tanimė janė shndėrruar nė “njė mollė tė ndaluar” pėr ta. Nė ditėt e sotme pasanikėt rusė, kujdesen mė tepėr, pėr bashkėqytetarėt e tyre mė tė ngratė. Kėta tė fundit nuk ėshtė se vjedhin mė pak se tė parėt, por kėta kanė mirėsinė qė ta ndajnė plaēkėn e vjedhjes.

·         Pas ndalimit tė udhėtimit nė shtetet e Bashkimit Europian dhe nė Sh.B.A. si shkak i sanksioneve, Zėdhėnėsja e Senatit Rus, Valentina Matvienko, kjo zonjė e nderuar shkoi pėr pushime nė njė vend turistik rus. Atje ajo i kuptoi shpejt tė metat, qė kishte ky vend i bukur turistik dhe arriti t’ia dilte mbanė qė tė mblidhte buxhet tė mjaftueshėm pėr pėrmirėsimet e duhura. Mesazhi qė ajo dha ishte i qartė: “Le tė mė ndalojnė udhėtim tim, nė mbarė rruzullin tokėsor!”

·         Djathėbėrėsit rusė nuk mund tė garojnė kurrė, me djathėbėrėsit francezė ose italianė nė tregun e lirė, por vitin e kaluar ata nga shitja e djathit nė supermarketet ruse, korrėn fitime tė mėdha. Djathėbėrėsit rusė si pasojėe vendosjes sė sanksioneve amerikano-europiane, e dyfishuan prodhimin e djathit. Nė ditėt e sotme djathėbėrėsit rusė, i shesin prodhimet e djathit lirisht, nė supermarketet ruse. Deri nė vitin e kaluar kėta tė fundit parapėlqenin, qė tė mblidhnin masa tė mėdha tė djathit tė huaj pėr shitje.

·         Nė ditėt e sotme, ushtrisėruse i duhen armatime dhe pajisje bashkėkohore ushtarake, pėr tė mbrojtur Nėnėn Rusi, ndėrsa industria e pėrparuar ruse, merr mė shumė urdhėra nga Ministria e Mbrojtjes. Punėtorėt rusė tė fabrikave tė pezulluar, ose gjysmė pensionistė fillojnė tė ndėrtojnėnjėjetė tė re, klientėt e huaj mbajnė radhėn pėr tė blerė prodhimet e tyre, ndėrsa rubla ruse ėshtė e qėndrueshme. Tė rinjtė rusė kanė synime reale nė jetė, ata as nuk e shpenzojnė kohėn kot duke ndjekur programet e stacionėve televizivė dhe as nuk ankohen. Njė ndjenjė e re e krenarisė kombėtare, duket se po ringjallet nė mesin e popullit rus, pas poshtėrimeve tė rėnda tė njėpasnjėshme dhe tė padėgjuara mė parė, si nė shtetet e ish Federatės Jugosllave dhe nė ish shtetin e Bashkimit Sovietik, Ukrainėn.

·         Nė ditėt e sotme infrastruktura ruse po ripėrtėrihet. Kryeqytetit rus Moskės, po i shtohen qindra kilometra tė reja pėr korsitė e biēikletave, ndėrsa parqet moskovite po rigjelbėrohen. Kryeqyteti rus ėshtė i pastėr dhe shkėlqen, pavarėsisht shirave tėdendur dhe tė rrėmbyeshėm siberianė.

·         Duke u mbėshtetur nė kėta fakte, tani ju e kuptoni pėrse populli rus ėshtė nė anėn e saknsioneve amerikano-europiane. Populli rus mbėshtet fuqishėm qeverinė dhe presidentin e tyre. Sipas njė sondazhi amerikan tė kryer nė shtetin rus, ky i fundit e mbėshtet qeverinė dhe presidentin e tij nė njė pėrqindje tė lartė si 89 %. Tani nuk ėshtė se rusėt duan luftė, por atyre u ka ardhur nė majė tė hundės qė shteti i tyre po vihet vazhdimisht me shpatulla pas murit. Populli rus nuk ka pėr synim rikrijimin e njė perandorie si ajo sovietike, por ata duan dėshirojnė qė e mbarė bota ta dėgjojė zėrin e tyre dhe kėrkesat e tyre tė merren seriozisht. Populli rus ka pėr qėllim qė ta shtyjė qeverinė e tij, qė t’i bėjė armiqve dhe kundėrshtarėve tė saj, tė paguajnė pėr ēdo sanksion antirus.

Mes shumė hapave me karakter shpagues tė ndėrmarra nga qeveria ruse, ishte dhe dhėnia fund tėrėsisht e transferimit tė armatimeve dhe pajisjeve ushtarake pėr trupat e NATO-s, ė cilat kanė pushtuar shtetin afgan. Nė mandatin e tij tė parė presidencial, Vladimir Putin e priti me entuaziazėm dhe ishte njė mbėshtetės i pushtimit amerikan dhe tė NATO-s, tė shtetit afgan dhe pėr kėtė arsye ai madje ofroi trojet e gjėra ruse nė ndihmė dhe nė shėrbim tėNATO-s, pėr transferimin e armatimeve dhe pajisjeve ushtarake. Por nė ditėt e sotme 15 vite pas pushtimit amerikan tė shtetit afgangjendja ka ndryshuar. Reagimi i ashpėr i presidentit rus, ka bėrė qė shtegu mė i shkurtėr dhe mė i lehtė i ushtrisė amerikane drejt kryeqytetit afgan, pra pėr nė Kabulėshtė mbyllur. Tani ushtra amerikane ėshtė e detyurar, qė tė bėjė transferimin e armatimeve dhe pasjsjeve tė saj tė rėnda ushtarake, mes maleve maleve tė thepisura pakistaneze, nė tė cilat shumė herė sulmohet nga luftėtarėt guerilas, mė pėrvojė tė madhe. Kėta tė fundit, luftuan dhe vijojnė tė luftojnė qė nga epoka e Aleksandrit tė Madh tė Ilirisė, deri nė epokėn e Dorės sė Hekurt Sovietik tė Leonid Brezhnjevit.

Me sa duket popullit rus, i pėlqen tė kundėrpėrgjigjet me tė njėjtėn monedhė, sepse ata kanė ndaluar hyrjen e dhjetra politikanėve perėndimorė nė shtetit rus, si njė reagim ndaj ndalimit tė shteteve perėndimorė, tė cilėt kanėndaluar hyrjen e politikanėve rusė nė shetet e tyre. Ndoshta shteti rus, nuk ėshtė njė nga destinacionet mė tė parapėlqyera turistike nė rruzulluin tokėsor, por nė njė mėnyrė tė habitshme ai i ka dėmtuarpėrfitimet europiane. Vendimi i papritur i shtetit rus, si njė reagim kundėr shteteve europiane i zuri nė befasi, sepse ata mendonin se shteti rus nuk ka guximin ose kėllqet e duhura pėr tė marrė njė vėndim tė tillė drastik. Klithmat e politikanėve perėndimorė, u shndėrruan nė nota hareje pėr shtetin dhe popullin rus.

Duke e lėnė mėnjanė konfliktin ukrainas, shumė analistė politikė ukrainas,ėndėrrojnė marshimin e tankeve ruse nė kryeqytein ukrainas, nė Kiev duke rivėnė paqen popullore tė shumėdėshiruar, e cila dėrrmoi keq shtetin ukrainas. Por kjo ėndėrr nukdo tė bėhet realitet, pėr sa kohė qė presidenti Vladimir Putin mendon se gjenden mėnyra tė tjera pėr tė zgjidhur konfliktin. Megjithatėstili fiksues, i politikės paqendjellėsesovietike dhe frikėsimi me luftė, ndikoi nė mbajtjen e njėqėndrimi mė tė fuqishėm rus, se mjeti i frikėsimit me luftė, ėshtė njė dukuri e pashmangshme e jetės njerėzore. Formula mpirėse e doktrinės fetare budiste se: “Gjithēka ėshtė mė e mira se sa Lufta” mė nė fund u rrėzua.

Data e 9 majit tė vitit 2015, pra Dita Ndėrkombėtare e Fitores Mbi Nazifashizmin,do tė mbahet mend gjatė si dita mė e mrekulleshme e festimeve ruse, e cila u dhuroi qytetarėve rusė mundėsinė pėr tė parė nga afėr armatimet mė bashkėkohore ruse. Nė festėn e kėtij viti, populli krenar rus vuri nė pah fitoren e tij kundėr nazifashizmit dhe hijėzoi viktimat, vuajtjet dhe humbjet e thella. Fitorja sovietike mbi nazifashizmin, u pėrceptua si njėfitore e rusėve mbi mbarė popujt europianė si ai francez, spanjoll, italian, hungarez dhe bullgar tė cilėt luftan nė anėne Rajhut tė Tretė, Adolf Hitlerit dhe jo vetėm si njė fitore mbi popullin gjerman. Kėtė vit kjoe vėrtetė e hidhur, doli nė dritė qėllimisht. Shpresat e kota tė popullit rus, pėr mbėshtetje nga ana e europianėve, ndaj tė politikave tė pavarura ruse, pėr synimin e pėrfitimeve tėsaj vetjake, u zėvendėsuan nga vasaliteti i udhėheqėsve europianė,me bindjen e vėrbėr ndaj Uashingtonit, ashtu siē ishin mė parė vasalė tė Berlinit.

Mė nė fund gjiganti rus po rizgjohej, duke rikujtuar ditėt e lumtura tė rinisė sė tij, qė nga epoka kur luftonte nė fushėnbetejat e lumit Vollga, deri nė Rrethimin Pėrfundimtar tė Berlinit. Kėta kujtime tė bukura, ia rikthyen gazin popullir rus, pėrballė kėrcėnimeve tė zonjės Merkel dhe zotit Obama. Menjėherė pas mbarimit tė paradės ushtarake tė 9 majit mė qindra mijėra civilė rusė, u dyndėn rrugėvė tė ngjeshura moskovite, duke mbajtur nė duar fotot e etėrve dhe gjyshėrve tė tyre, tė rėnė ose veteranė tė Luftės sė Dytė Botėrore. Kjo dyndje masive popullore ishte plotėsisht e paparashikuar, si pėr mua ashtu edhe pėr vėzhguesit dhe gazetarėt vendas dhe tė huaj. Kryqeyteti rus Moska, e cila ishte planifikuar pėr dhjetė mijė pjesėmarrės tani iu shtuan pesėherė mė shumė, pra mbi gjysmė milioni pjesėmarrės u dyndėn rrugėve tė Moskės dhe dymbėdhjetė milionė nė tėra trojet e gjėra tė Federatės Ruse.

Ky akt i pashembullt solidarizimi i popullit rus, i dėrgonte dridhje sizmike mbarė shoqėrisė. Shumė pjesėmarrės rusė, mbanin fotografinė e triumfuesit tė madh tė asaj epoke, atė tė Josef Stalinit. Ndonėse nė ditėt e sotme, ai nuk ėshtė mė njė figurė e dashur pėr popullin rus, sa herė qė pėrmendet emri i tij, njė ndjenjė nderimitė pushton trupin, ndėrsa mbrojtėsit e tij dridhen nga respekti pėr tė.Shumica e popullit rus, u bėri thirrje qeverisė ruse pėr ndryshimi e emrit tė qytetit rus nga Vollgograd nė emrin e tij tė mėparshėm nė Stalingrad, ashtu siē e emėrtoi sekretari i parė i ish B.R.S.S.-sėNikita Hrushēovi. Por me sa duket, Vladimir Putini ende nuke ka guximin e duhur pėr tė marrė kėtė vendim.

Prania e papritur e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Rpublikės Popullore Kineze Xi Jinpingut, gjatė Ditės sė Fitores Mbi Nazifashizmin, nėnkupton ringrohjen e marrėdhėnive me shtetin kinez. Analistėt thonė se ky ėshtė njė hap i madh ndryshimi nga qeveria ruse, sepse marrėdhėniet dypalėshe po fuqizohen ēdo ditė. Ky ėshtė njė qėndrim i ri, sepse mė parė rusėt dhe kinezėt ishin dyshues dhe mosbesues ndaj njėri-tjetrit, duke kapėrcyer kėtu dhe armiqėsinė sovietike, nė epokėn e agonisė sė saj. Liberalėt properėndimorė moskovitė e pritėn ftohtė, afrimin e ngrohtė tė qeverisė ruse me atė kineze. Kėta liberalė pėrkrahnin mendimin e njė lufte kundėr shtetit kinez, nga njė koalicion ushtarak nėn udhėheqjen e Sh.B.A.-sė. Tanimė kėsaj ėndrre (ose makthi) i erdhi fundi. Ne nuk jemi nė vitet ‘50 kur dy sekretarėt e shtetit ai kinez Mao Tse Tungu dhe ai sovietik Josef Stalini, vendosėn marrėdhėnie shumė tė mira, por po jetojmė nė njė epokė tė ngjashme.

Njė dukuri e ngjashme ndodhi dhe 8 shekuj mė parė, kur populli rus gjendej nė njė gjendje tė tillė tė vėshtirė. Populli rus gjendej i kėrcėnuar nėn trysninė politike dhe fetare nga shtetet dhe popujt perėndimorė. Ēėshtja u pėrkeqėsua deri nė atė masė, sa papa i asaj epoke Inoēenti i Tretė pagėzoi dhe bekoi njė kryqėzatė katolike kundėr popullit rus. Kryqtarėt katolikėu kėrkuan kėtyre tė fundit,tė pranonin hegjemoninė perėndimore dhe tė hiqnin dorė nga Krishterimi Ortodoks Bizantin. Si rrjedhojė, princi rus Aleksandripara njė kėrcėnimi tė tillė parapėlqeu sundimin mongol tė pasardhėsve tė Xhengiz Hanit se, sa nėnshtrimin ndaj diktatit tė shteteve perėndimore katolike. Dredhia e tij ia arriti qėllimit. Mė vonė ai u shėnjtėrua nga Kisha Ortodokse Ruse, si Shėn Aleksandri i Nevskit. Populli rus ia doli mbanė, qė tė ruante autonominė dhe mbijetesėn e tij. Nė ditėt e sotme populli rus ende beson se, mbėshtetja tek shtetet lindorė ėshtė mė pak e rrezikshme pėr shpirtinrus se, sa nėnshtrimi ndaj kėrkesave tė shteteve perėndimorė. Vallė a do tė pėrsėrisė presidenti rus Vladimir Putin, ky qytetar i Shėn Pjetėrburgut, i cili mban kontakte me udhėheqėsit europianė dhe i cili flet rrjedhshėm katėr gjuhė tė huaja (asnjė nga tė cilat s’ėshtė kinezēe) tė rivendosė marrėdhėniet historike me shtetin kinez, pikėrisht ashtu siē bėri Princ Aleksandri, me pasardhėsit e Xhengiz Hanit?! Kjo do tė ishte njė humbje e madhe pėr Europėn, sepse Kontinenti i Vjetėr, pėrveē emrit qė mban, do tė shndėrrohej tėrėsisht nė njė koloni amerikane. Me tė vėrtetė qyteti rus i Shėn Pjetėrburgut ėshtė njė qytet europian, i cili sheh nga ana perėndimore dhe i kundėrt me kryqytetin rus Moskėn, e cila sheh nga ana lindore. Qyteti i Shėn Pjetėrburgut ėshtė mė magjepsės nė muajin qershor, nė muajin e Netėve tė Bardha, i cili ditėn prehet nėn rrezet mahnitėse tė diellit, ndėrsa natėn vishet me njė mantel ngjyrė qumėshti, ndėrsa shkurret e jargavanit janė nė kulmin e lulėzimit me njė gjelbėrim marramendės. Pasqyrat ujore tė kanaleve zigzage tė lumit Neva, duket sikur t’i ngulin sytė nėn ujin e kthjellėt tė kryeqytetit verior rus, ndėrsa largėsia nga kryeqyteti i vėrtetė nuk ėshtėlarg. Lavdia e lashtė perandorake duket sikur prehet ende nė brigjet e lumit Neva.

Qytetii Shėn Pjetėrburgut ishte zemra e Perandorisė Ruse, deri nė ditėn kur kryetari i kuvendit popullor sovietik Vladimir Iliē Uljanovi (Lenini), e vendosi selinė qeveritare, nė kryeqytetin e vjetėr rus nė Moskė. Kjo ėshtė arsyeja kryesore se, pėrse gjatė epokės sovietike qyteti i Shėn Pjetėrburgut (ose siē quhej nė atė epokė Leningradi) nuk vuajti shumė nga programet me buxhet tė ulėt tė mirėmbajtjes, ashtu siē vuajti kryeqyteti sovietik Moska, e cila u shpėrfytyrua. Historiani britanik Arnold Tojnbi (emri i tė cili ėshtė harruar nga njerėzit, si pasojė e qėndrimit tė tij anticionist) ka shprehur se:“Rindėrtimi i Moskės u mishėrua si reagimi i shpirtit rus, kundėr qytetėrimit perėndimor”.Ai vijon mė tej duke thėnė se: “Gjatė epokės pesidenciale tė Vladimir Putinit, Moska nisi tė shndėrrohej nė njė mishėrim pro europian tė shpirtit rus”. “A mund tė cilėsohet simpatia e Putinit, ishte shkak qė Bashkimi Europian ta tradhtojė atė (ashtu siē  mendojnė disa rusė)?!”

Nė ditėt e fundit unė e pashė presidentin rus nė Forumin Ekonomik Ndėrkombėtar nė qytetin rus tė Shėn Pjetėrburgut. Gjendja e tij fizike dhe shpirtėrore paraqitej shumė e qetė dhe serioze. Presidenti rus iu pėrgjigj tė tėra pyetjeve tė gazetarėveme sinqeritet, pa shfaqur shenja acarimi ose mėrzie. Ai reagoi qetėsisht ndaj ēėshtjes sė konfiskimit tė pasurive tė shtetit rus. Ndoshta populli rus do tė kishte parapėlqyer qė ai tė ngrinte zėrin dhe grushtin e tij lart, duke konfiskuar kėshtu pasuritė e shteteve franceze dhe belge. Por nė vend tė kėsaj ai dha fjalėn se, do tė zgjidhte kėtėēėshtje nė njė mėnyrė ligjore, pra duke u ankuar pranė gjykatave europiane.

Vladimir Putin u rikthye nė qytetin e Shėn Pjetėrburgut, pas njė vizite shumė tė sukseshme nė kryeqytetit azerbajxhanas tė pasur mė naftė, pra nė Baku. Gjatė zhvillimit tė Lojrave Europiane, ai shfrytėzoi rastin pėr t’u takuar me presidentin turk dhe atė azerbajxhanas. Kėta presidentė tė shteteve lindorė, ishin shumė tė kėnaqur me marrėveshjet dhe arritjet e tyre, ndonėse asnjė nga politikanėt perėndimore nuk mori pjesė nė kėto lojėra.

Duke bėrė njė pėrmbledhje presidenti Valdimir Putin flet ėmbėl. Nėse ai ka njė shkop tė madh magjik, ai nuke shfaq atė hapur. Ai nuk hiqet si zemėrthyer, si pasojė e disa pakėnaqėsive perėndimore. Duket qartė se ai po punon fort, nė gjetjen e mėnyrave tė tjera tė zgjidhjes, por nė tė njėjtėn kohė ai dėshiron qėt’i shtyjė vendimet e dhimbshme sa mė gjatė qė tė jetė e mundur. Ka shumė mundėsi qė ai, tė marrė njė vendim drastik si ai i aleancės me shtetin kinez, e cila mė pas do tė minojė pavarėsinė e mbetur tė shteteve europiane.

Gjithsesi gjerat nuk janė vetėm bardhė e zi. Shteti rus ėshtė i ndėrlidhur me shtetet perėndimore me anė tė shumėēėshtjeve. Armiku mė i paepur i shtetit rus, ėshtė ish ministri i jashtėm suedez Carl Bildt, bashkėshortes sė tė cilit iu ėshtė ndaluar hyrja nė shtetin rus. Nė tė njėjtėn kohė Carl Bildt,ėshtė emėruar si njė kėshilltar nė njė shoqėri nafte ruse, e cila i pėrkėt oligarkut tė dytė mė tė pasur nė shtetit rus,ēifutit me prejardhje ukrainase Mihail Fridmanit. Ky i fundit ishte njė nga shtatė oligarkėt origjinalė, tė epokės sė presidentit rus Boris Jelcin. Mihail Fridmani shpenzon shuma tė mėdha parash, nė sistemin e edukimit ēifut. Banka e tij “Alfa Bank” u orvat qė tė ndalonte prodhimin e tankut rus “Armata”, duke bėrė qė tė falimentojė fabrika epjesėve tė blinduara ndėrtuese. Por oligarku rus Mihail Fridman, ėshtė shok i Vladimir Putinit. Besoj se kaq propogandė ėshtė e mjaftueshme, pėr ilustrimin e diktatorit tėpamėshirshėm rus Putin, armikun e betuar tė oligarkėve ēifutė.

Nė ditėt e sotme me tė vėrtetė shteti rus ėshtė njė shtet liberal, nė tė cilin rusėt liberalė kopjojnė fije pėr pe amerikanėt liberalė.  Liberalėt rusė e trajtojnė figurėn e Vladimir Putinit, njėlloj siēe trajtojnėliberalėt amerikanė figurėn e Xhorxh Uilliam Bushit. Duke u mbėshtetur nė fjalorin qė ata pėrdorin, tė krijojnė pėrshtypjen se po flasin pėr diktatorin e koreanoverior Kim Jong Ilin. Shtypi dhe gazetat ruse, janė tė lira qė tė qortojnė presidentin Putin dhe ata e shfrytėzojnė lirinė e tyre tė shprehjes deri nė maksimum. Drejtorėt e teatrove rusė, fusin pjesė me ironi therėse nė monologjet klasike tė dramave, tė mbushura me sulme kundėr Kishės Ortodokse Ruse. Kinematografia trajton si objekt kryesor varfėrinė dhe abuzimin ashtu siē bėn kineasti Xhim Xhermushi. Por njerėzit e zakonshėm e duan Putinin, njėlloj siē duan Xhorxh Uilliam Bushin, i cili ėshtė njė njeri i njohurnė ish shtetet e kuqe. Por ata do ta donin edhe mė shumė, nėse ai do t’i ia thyente hundėt keqaziqeverisė amerikane. Por deri mė tani Vladimir Putin parapėlqenkundėrpėrgjigjen me tė njėtėn monedhėn shpagimi.


www.mediaelire.net 

 

 

Home